Monster Hunter: World: cerințe PC și FPS
Specificațiile oficiale minime și recomandate și FPS-ul la care să te aștepți pe hardware-ul tău.
FPS estimat pe placă video
Estimări pornind de la cerințele oficiale, nu benchmarkuri (±20%).
| Placă video | 1080p | 1440p | 4K |
|---|---|---|---|
| GeForce RTX 5090 | ~285 | ~280 | ~250 |
| GeForce RTX 5080 | ~280 | ~260 | ~190 |
| GeForce RTX 5070 Ti | ~275 | ~250 | ~170 |
| GeForce RTX 5070 | ~260 | ~220 | ~105 |
| GeForce RTX 5060 | ~200 | ~110 | ~65 |
| GeForce RTX 4090 | ~280 | ~270 | ~215 |
| GeForce RTX 4070 SUPER | ~260 | ~215 | ~100 |
| GeForce RTX 4060 | ~170 | ~90 | ~55 |
| GeForce RTX 3060 | ~150 | ~105 | ~45 |
| Radeon RX 9070 XT | ~275 | ~250 | ~170 |
| Radeon RX 7800 XT | ~250 | ~205 | ~125 |
| Radeon RX 7600 | ~155 | ~80 | ~45 |
| Arc B580 | ~170 | ~120 | ~55 |
| GeForce GTX 1660 SUPER | ~85 | ~45 | ~25 |
| GeForce GTX 1060 6GB | ~65 | ~35 | ~19 |
Verifică-ți propriul PC
Alege procesorul și placa video — le comparăm cu cerințele acestui joc.
Cum estimăm: un PC exact la specificațiile recomandate e considerat ~60 FPS la 1080p Medium, iar unul la cele minime ~30 FPS la 1080p Low; scorurile procesorului și plăcii tale video sunt comparate cu acestea, apoi se aplică multiplicatori ficși pentru rezoluție și preset. Rezultatele reale variază cu driverele, patch-urile și upscaling-ul.
| Minime | Recomandate | |
|---|---|---|
| Procesor | Intel Core i5-4460 · 2200Intel Core i3-9100F · 3200AMD FX-6300 · 1200 | Intel Core i7-3770 · 2300AMD Ryzen 5 1500X · 2800Intel Core i3-8350 · nerecunoscutIntel Core i3-9350F · nerecunoscut |
| Placă video | NVIDIA GeForce GTX 760 · 340NVIDIA GeForce GTX 1050 · 340AMD Radeon R7 260x · 240AMD Radeon RX 560 · 350 | NVIDIA GeForce GTX 1060 (VRAM 3GB) · 820NVIDIA GeForce GTX 1650 · 580AMD Radeon RX 480 · 800AMD Radeon RX 570 · 730 |
| Memorie | 8 GB | 8 GB |
| Memorie video | 2 GB | 4 GB |
| Stocare | 52 GB | 52 GB |
| DirectX | 11 | 12 |
| Sistem de operare | Windows 10 (64-bit) | Windows 10 (64-bit) / Windows 11 |
Din pagina Steam a publisherului; fiecare componentă e asociată scorului nostru de performanță (1–10.000). Unele componente au fost identificate cu ajutorul AI — tratează-le cu prudență.
Cel mai ieftin PC pentru Monster Hunter: World la 60 FPS
Planificat de motorul nostru cu acest joc drept țintă obligatorie (preset Medium); fiecare sistem are pagina lui cu prețuri actuale.


Despre joc
Bine ați venit într-o lume nouă! Asumă-ți rolul de vânător și răpune monștri fioroși într-un ecosistem viu, în care poți folosi peisajul și diversii săi locuitori pentru a obține avantajul. Vânează singur sau în cooperare cu până la alți trei jucători și folosește materialele colectate de la inamicii doborâți pentru a crea echipament nou și a înfrunta bestii și mai mari și mai rele!
Întrebări despre acest joc
Poate un GeForce RTX 4060 să ruleze Monster Hunter: World?
Care sunt cerințele minime de sistem pentru Monster Hunter: World?
Care sunt cerințele recomandate de sistem pentru Monster Hunter: World?
Ce placă video rulează Monster Hunter: World la 1440p și 60 FPS?
Ce placă video rulează Monster Hunter: World la 4K și 60 FPS?
Date despre jocuri: IGDB.com · cerințele oficiale și imaginile provin de pe paginile Steam ale publisherilor.





