Rainbow Six Siege: cerințe PC și FPS
Specificațiile oficiale minime și recomandate și FPS-ul la care să te aștepți pe hardware-ul tău.
FPS estimat pe placă video
Estimări pornind de la cerințele oficiale, nu benchmarkuri (±20%).
| Placă video | 1080p | 1440p | 4K |
|---|---|---|---|
| GeForce RTX 5090 | ~165 | ~160 | ~130 |
| GeForce RTX 5080 | ~160 | ~140 | ~95 |
| GeForce RTX 5070 Ti | ~155 | ~130 | ~85 |
| GeForce RTX 5070 | ~140 | ~110 | ~50 |
| GeForce RTX 5060 | ~100 | ~55 | ~30 |
| GeForce RTX 4090 | ~160 | ~150 | ~110 |
| GeForce RTX 4070 SUPER | ~140 | ~110 | ~50 |
| GeForce RTX 4060 | ~85 | ~45 | ~25 |
| GeForce RTX 3060 | ~75 | ~50 | ~20 |
| Radeon RX 9070 XT | ~155 | ~130 | ~85 |
| Radeon RX 7800 XT | ~130 | ~100 | ~60 |
| Radeon RX 7600 | ~75 | ~40 | ~25 |
| Arc B580 | ~85 | ~60 | ~25 |
| GeForce GTX 1660 SUPER | ~40 | ~20 | ~13 |
| GeForce GTX 1060 6GB | ~30 | ~16 | ~9 |
Verifică-ți propriul PC
Alege procesorul și placa video — le comparăm cu cerințele acestui joc.
Cum estimăm: un PC exact la specificațiile recomandate e considerat ~60 FPS la 1080p Medium, iar unul la cele minime ~30 FPS la 1080p Low; scorurile procesorului și plăcii tale video sunt comparate cu acestea, apoi se aplică multiplicatori ficși pentru rezoluție și preset. Rezultatele reale variază cu driverele, patch-urile și upscaling-ul.
| Minime | Recomandate | |
|---|---|---|
| Procesor | AMD Ryzen 3 3100 · 3800Intel i3-8100 · 3000 | Intel i5-10400 · 4700Ryzen 5 3600 · 4600 |
| Placă video | Nvidia GTX 1650 4GB · 580Intel ARC A380 6GB · 520Radeon RX 5500 XT 4GB · 850 | NVIDIA RTX 2060 6GB · 1450AMD RX 6600 8GB · 1600 |
| Memorie | 8 GB | 8 GB |
| Memorie video | 4 GB | 6 GB |
| Stocare | 65 GB | 65 GB |
| DirectX | 12 | 12 |
| Sistem de operare | Windows 10, Windows 11 (64-bit versions) | Windows 11 (64-bit versions) |
Din pagina Steam a publisherului; fiecare componentă e asociată scorului nostru de performanță (1–10.000). Unele componente au fost identificate cu ajutorul AI — tratează-le cu prudență.
Cel mai ieftin PC pentru Rainbow Six Siege la 60 FPS
Planificat de motorul nostru cu acest joc drept țintă obligatorie (preset Medium); fiecare sistem are pagina lui cu prețuri actuale.


Despre joc
Tom Clancy's Rainbow Six Siege este un shooter tactic la persoana întâi axat pe lupte în spații restrânse între echipe de câte cinci jucători. Jucătorii aleg dintr-o listă de operatori proveniți din unități antiteroriste din întreaga lume, fiecare cu gadgeturi și abilități unice. O echipă atacă obiective precum dezamorsarea bombelor sau salvarea ostaticilor, în timp ce cealaltă echipă fortifică și apără. Jocul pune accent pe medii distructibile, jucătorii putând sparge pereți, tavane și podele pentru a crea noi linii de vedere. Nu există reapariție în timpul rundelor, ceea ce face ca supraviețuirea fiecărui jucător să fie critică. Titlul nu are campanie pentru un singur jucător, dar include moduri de antrenament și scenarii cooperatiste împotriva oponenților AI.
Întrebări despre acest joc
Poate un GeForce RTX 4060 să ruleze Rainbow Six Siege?
Care sunt cerințele minime de sistem pentru Rainbow Six Siege?
Care sunt cerințele recomandate de sistem pentru Rainbow Six Siege?
Ce placă video rulează Rainbow Six Siege la 1440p și 60 FPS?
Ce placă video rulează Rainbow Six Siege la 4K și 60 FPS?
Date despre jocuri: IGDB.com · cerințele oficiale și imaginile provin de pe paginile Steam ale publisherilor.





