Klarar den det?
Klarar ett Radeon RX 7900 XTX Control?
Ja, flytande: runt 215 FPS i 1080p Medel med en Ryzen 5 7600.
~215
| Upplösning | Låg | Medel | Ultra |
|---|---|---|---|
| 1080p | ~245 | ~215 | ~175 |
| 1440p | ~230 | ~190 | ~135 |
| 4K | ~170 | ~120 | ~80 |
| Processor | 1080p | 1440p | 4K |
|---|---|---|---|
| Ryzen 7 9800X3D | ~255 | ~205 | ~120 |
| Ryzen 5 7600 | ~215 | ~190 | ~120 |
| Core i5-12400 | ~190 | ~170 | ~120 |
Snabbare grafikkort för Control
Andra spel på ett Radeon RX 7900 XTX
- Roblox~300 FPS i 1080p Medel
- Minecraft~300 FPS i 1080p Medel
- Grand Theft Auto V~300 FPS i 1080p Medel
- Fortnite~300 FPS i 1080p Medel
- Minecraft: Java Edition~270 FPS i 1080p Medel
- The Witcher 3: Wild Hunt~135 FPS i 1080p Medel
- Red Dead Redemption 2~250 FPS i 1080p Medel
- Baldur's Gate III~155 FPS i 1080p Medel
Frågor om det här spelet
Klarar ett Radeon RX 7900 XTX Control?
Ja, flytande: runt 215 FPS i 1080p Medel med en Ryzen 5 7600.
Är Radeon RX 7900 XTX flaskhalsen?
Processorn håller tillbaka grafikkortet här (24 % av dess potential går förlorad).
Så uppskattar vi: en dator precis på de rekommenderade kraven räknas som ~60 FPS i 1080p Medel och en på minimikraven som ~30 FPS i 1080p Låg; poängen för din processor och ditt grafikkort jämförs med dessa, sedan tillämpas fasta faktorer för upplösning och inställning. Verkliga resultat varierar med drivrutiner, patchar och uppskalning.
Speldata: IGDB.com · officiella krav och bilder från utgivarnas Steam-sidor.