Klarar den det?
Klarar ett GeForce RTX 4080 Diablo IV?
Ja, flytande: runt 260 FPS i 1080p Medel med en Ryzen 5 7600.
~260
| Upplösning | Låg | Medel | Ultra |
|---|---|---|---|
| 1080p | ~300 | ~260 | ~200 |
| 1440p | ~275 | ~215 | ~150 |
| 4K | ~190 | ~135 | ~85 |
| Processor | 1080p | 1440p | 4K |
|---|---|---|---|
| Ryzen 7 9800X3D | ~300 | ~230 | ~135 |
| Ryzen 5 7600 | ~260 | ~215 | ~135 |
| Core i5-12400 | ~230 | ~200 | ~130 |
Snabbare grafikkort för Diablo IV
Andra spel på ett GeForce RTX 4080
- Roblox~300 FPS i 1080p Medel
- Minecraft~300 FPS i 1080p Medel
- Grand Theft Auto V~300 FPS i 1080p Medel
- Fortnite~300 FPS i 1080p Medel
- Minecraft: Java Edition~270 FPS i 1080p Medel
- The Witcher 3: Wild Hunt~135 FPS i 1080p Medel
- Red Dead Redemption 2~250 FPS i 1080p Medel
- Baldur's Gate III~155 FPS i 1080p Medel
Frågor om det här spelet
Klarar ett GeForce RTX 4080 Diablo IV?
Ja, flytande: runt 260 FPS i 1080p Medel med en Ryzen 5 7600.
Är GeForce RTX 4080 flaskhalsen?
Processorn håller tillbaka grafikkortet här (14 % av dess potential går förlorad).
Så uppskattar vi: en dator precis på de rekommenderade kraven räknas som ~60 FPS i 1080p Medel och en på minimikraven som ~30 FPS i 1080p Låg; poängen för din processor och ditt grafikkort jämförs med dessa, sedan tillämpas fasta faktorer för upplösning och inställning. Verkliga resultat varierar med drivrutiner, patchar och uppskalning.
Speldata: IGDB.com · officiella krav och bilder från utgivarnas Steam-sidor.