Klarar den det?
Klarar ett GeForce RTX 4090 Fallout 4?
Ja, flytande: runt 315 FPS i 1080p Medel med en Ryzen 5 7600.
~315
| Upplösning | Låg | Medel | Ultra |
|---|---|---|---|
| 1080p | ~345 | ~315 | ~280 |
| 1440p | ~340 | ~305 | ~255 |
| 4K | ~310 | ~250 | ~175 |
| Processor | 1080p | 1440p | 4K |
|---|---|---|---|
| Ryzen 7 9800X3D | ~400 | ~370 | ~265 |
| Ryzen 5 7600 | ~315 | ~305 | ~250 |
| Core i5-12400 | ~265 | ~265 | ~230 |
Snabbare grafikkort för Fallout 4
Andra spel på ett GeForce RTX 4090
- Grand Theft Auto V~400 FPS i 1080p Medel
- The Witcher 3: Wild Hunt~150 FPS i 1080p Medel
- Red Dead Redemption 2~260 FPS i 1080p Medel
- Baldur's Gate III~160 FPS i 1080p Medel
- Palworld~120 FPS i 1080p Medel
- Cyberpunk 2077~100 FPS i 1080p Medel
- Hollow Knight~355 FPS i 1080p Medel
- Elden Ring~160 FPS i 1080p Medel
Frågor om det här spelet
Klarar ett GeForce RTX 4090 Fallout 4?
Ja, flytande: runt 315 FPS i 1080p Medel med en Ryzen 5 7600.
Är GeForce RTX 4090 flaskhalsen?
Processorn håller tillbaka grafikkortet här (54 % av dess potential går förlorad).
Så uppskattar vi: en dator precis på de rekommenderade kraven räknas som ~60 FPS i 1080p Medel och en på minimikraven som ~30 FPS i 1080p Låg; poängen för din processor och ditt grafikkort jämförs med dessa, sedan tillämpas fasta faktorer för upplösning och inställning. Verkliga resultat varierar med drivrutiner, patchar och uppskalning.
Speldata: IGDB.com · officiella krav och bilder från utgivarnas Steam-sidor.