Klarar den det?
Klarar ett Radeon RX 7700 XT Yoko no Hanashi?
Ja, flytande: runt 235 FPS i 1080p Medel med en Ryzen 5 7600.
~235
| Upplösning | Låg | Medel | Ultra |
|---|---|---|---|
| 1080p | ~255 | ~235 | ~210 |
| 1440p | ~255 | ~225 | ~185 |
| 4K | ~225 | ~175 | ~120 |
| Processor | 1080p | 1440p | 4K |
|---|---|---|---|
| Ryzen 7 9800X3D | ~295 | ~270 | ~185 |
| Ryzen 5 7600 | ~235 | ~225 | ~175 |
| Core i5-12400 | ~200 | ~195 | ~165 |
Snabbare grafikkort för Yoko no Hanashi
Andra spel på ett Radeon RX 7700 XT
- Roblox~300 FPS i 1080p Medel
- Minecraft~300 FPS i 1080p Medel
- Grand Theft Auto V~300 FPS i 1080p Medel
- Fortnite~300 FPS i 1080p Medel
- Minecraft: Java Edition~155 FPS i 1080p Medel
- The Witcher 3: Wild Hunt~90 FPS i 1080p Medel
- Red Dead Redemption 2~200 FPS i 1080p Medel
- Baldur's Gate III~115 FPS i 1080p Medel
Frågor om det här spelet
Klarar ett Radeon RX 7700 XT Yoko no Hanashi?
Ja, flytande: runt 235 FPS i 1080p Medel med en Ryzen 5 7600.
Är Radeon RX 7700 XT flaskhalsen?
Processorn håller tillbaka grafikkortet här (50 % av dess potential går förlorad).
Så uppskattar vi: en dator precis på de rekommenderade kraven räknas som ~60 FPS i 1080p Medel och en på minimikraven som ~30 FPS i 1080p Låg; poängen för din processor och ditt grafikkort jämförs med dessa, sedan tillämpas fasta faktorer för upplösning och inställning. Verkliga resultat varierar med drivrutiner, patchar och uppskalning.
Speldata: IGDB.com · officiella krav och bilder från utgivarnas Steam-sidor.