Resident Evil Village: PC-vaatimukset ja FPS
Viralliset vähimmäis- ja suositusvaatimukset sekä kuvataajuus, jota voit odottaa laitteistollasi.
Arvioitu FPS näytönohjaimittain
Arviot virallisten vaatimusten pohjalta, eivät benchmarkeja (±20 %).
| Näytönohjain | 1080p | 1440p | 4K |
|---|---|---|---|
| GeForce RTX 5090 | ~170 | ~165 | ~150 |
| GeForce RTX 5080 | ~165 | ~155 | ~115 |
| GeForce RTX 5070 Ti | ~165 | ~145 | ~100 |
| GeForce RTX 5070 | ~155 | ~130 | ~60 |
| GeForce RTX 5060 | ~120 | ~65 | ~40 |
| GeForce RTX 4090 | ~165 | ~160 | ~125 |
| GeForce RTX 4070 SUPER | ~155 | ~130 | ~60 |
| GeForce RTX 4060 | ~100 | ~55 | ~30 |
| GeForce RTX 3060 | ~90 | ~60 | ~25 |
| Radeon RX 9070 XT | ~160 | ~145 | ~100 |
| Radeon RX 7800 XT | ~150 | ~120 | ~75 |
| Radeon RX 7600 | ~90 | ~50 | ~25 |
| Arc B580 | ~100 | ~70 | ~30 |
| GeForce GTX 1660 SUPER | ~40 | ~25 | ~15 |
| GeForce GTX 1060 6GB | ~30 | ~20 | ~11 |
Tarkista oma PC:si
Valitse prosessori ja näytönohjain — vertaamme niitä tämän pelin vaatimuksiin.
Näin arvioimme: PC, joka on täsmälleen suositusvaatimusten tasolla, vastaa noin 60 FPS:ää 1080p Keskitaso -asetuksella ja vähimmäisvaatimusten tasolla oleva noin 30 FPS:ää 1080p Matala -asetuksella; prosessorisi ja näytönohjaimesi pisteitä verrataan näihin, minkä jälkeen käytetään kiinteitä kertoimia resoluutiolle ja esiasetukselle. Todelliset tulokset vaihtelevat ajurien, päivitysten ja skaalauksen mukaan.
| Vähimmäis | Suositeltu | |
|---|---|---|
| Prosessori | AMD Ryzen 3 1200 / Intel Core i5-7500 · 2200AMD Ryzen 3 1200 / Intel Core i5-7500 · 3000 | AMD Ryzen 5 3600 / Intel Core i7 8700 · 4600AMD Ryzen 5 3600 / Intel Core i7 8700 · 4500 |
| Näytönohjain | AMD Radeon RX 560 with 4GB VRAM / NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti with 4GB VRAM · 350AMD Radeon RX 560 with 4GB VRAM / NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti with 4GB VRAM · 430 | AMD Radeon RX 5700 / NVIDIA GeForce GTX 1070 · 1700AMD Radeon RX 5700 / NVIDIA GeForce GTX 1070 · 1170 |
| Muisti | 8 GB | 16 GB |
| Näyttömuisti | 4 GB | 8 GB |
| Tallennustila | — | — |
| DirectX | 12 | 12 |
| Käyttöjärjestelmä | Windows 10 (64 bit) | Windows 10 (64 bit)/Windows 11 (64 bit) |
Julkaisijan Steam-sivulta; jokainen osa on yhdistetty suorituskykypisteisiimme (1–10 000). Kaikki luetellut osat tunnistettiin.
Edullisin PC peliin Resident Evil Village 60 FPS:llä
Moottorimme suunnittelema, tämä peli sitovana tavoitteena (Keskitaso-asetus); jokaisella kokoonpanolla on oma sivu ajantasaisin hinnoin.


Tietoa pelistä
Resident Evil Village on ensimmäisen persoonan selviytymiskauhupeli ja jatko-osa pelille Resident Evil 7: Biohazard. Peli säilyttää elementtejä aiemmista Resident Evil -peleistä, ja pelaajien on etsittävä ympäristöistä esineitä sekä hallittava resurssejaan. Se tuo kuitenkin mukaan enemmän toimintapainotteista pelaamista, suuremmilla vihollismäärillä ja vahvemmalla taistelun painotuksella.
Kysymyksiä tästä pelistä
Pyöriikö Resident Evil Village GeForce RTX 4060-näytönohjaimella?
Mitkä ovat pelin Resident Evil Village vähimmäisvaatimukset PC:lle?
Mitkä ovat pelin Resident Evil Village suositellut PC-vaatimukset?
Mikä näytönohjain pyörittää peliä Resident Evil Village 1440p-tarkkuudella 60 FPS:llä?
Mikä näytönohjain pyörittää peliä Resident Evil Village 4K-tarkkuudella 60 FPS:llä?
Pelitiedot: IGDB.com · viralliset vaatimukset ja kuvat julkaisijoiden Steam-sivuilta.





